Velké rakety - setkání ve Svojku 2016
Velké rakety - setkání ve Svojku 2016.
Tentokrát počasí ukazovalo svoji lepší stránku. Na Svojek jsme odjížděli z Prahy ve trojici s Michalem a Petrem. Odjezd se poněkud zpozdil a dvě vydatné kolony po cestě znamenaly pozdější příchod. Po příjezdu do Lomnice nad Popelkou už bylo kolem 20:30
A tak jsme pro dnešek výjezd nad Svojek pro pokročilý čas odtroubili.
Rakeťácká cháska na místě akce využila perfektní počasí a rozpoutali letové orgie.
Vláďa Jiruš důkladně provětral Růžového Pantera / 190 cm, 5,5 kg , výmet CO2 a zvuková siréna) a odlétal tři perfektní lety na motory AP 800 Ns s dostupem cca + 250 m a plně funkčním dvojstupňovým návratem.
Michal Křížek s dalším velkým modelem - Star Line ( 200 cm, fí 105 mm, 4 kg, motor 500 Ns, el. časovač ) opět pěkný let. Michal přidal ještě další dva lety jedno-ROS kových modelů. Kateřina Zelenková z Lomnice odlétala úspěšné dva lety s modelem „R2D2“ na 1xROS ( 450gr, 75 cm ). Dan Brožek letěl s modelem na motor 100 Ns a Evžen Malkovský dal dva lety s polomaketou rakety Bullpup. Při prvním letu byli problémy s časovačem a tak pro druhý let úspěšně použil jiný časovač.
V sobotu ráno propukl hlavní den akce. Počasí bylo sice slunečné, ale větrné s nepříjemným nárazovým větrem. Proběhl příjezd dalších účastníků akce s vybalováním, okukováním a debatami a i přípravou modelů. Kolem 10:00 byl vyhlášen nástup účastníků na skupinové foto a také dokuď jsou i všechny modely celé.
Sobotní lety zahájil dobře rozlétaný Vláďa Jiruš s Růžovým Panterem, aby těžší model otestoval letové podmínky a výškový vítr. Růžový Panter jako správný veterán předvedl krásný a plně funkční let a dokonce se při přistávání i vyhnul lesu - paráda.
Matěj Pavlanský s lehounkým Ashiwikem ( 300 gr, 50 cm, 1xROS) předvedl žížnivou čáru a další dobrý let. Následoval můj Šmoula ( 4xROS, 150 cm, fí 104 mm, 1,65 kg). Po startu následovala méně obvyklá situace, u jedné z ROS došlo k vyražení trysky a motor zůstal v motorovém loži, jen povysunutý o pár cm. To způsobilo jistou asymetrii tahu motorů a model o něco více naklonil proti větru. Bez problemů letěl dále s nevelkým posunem výmetu za apogeum. Výmet a úspěšný návrat s přistáním o cca 300 m dále.
Michal Křížek s velkým modelem Star Line na 500 Ns letěl další hezký let, ten jsem viděl pouze z dálky , ale bylo to pěkné a Michal se také hezky prošel za modelem.
Následovalo několik menších modelů - Matěj s Růžovkou na 1xROS, potom Kinderraketa Tomáše Kocourka na 10 Ns a další lety Matěje s Ashiwikema Růžovkou na 1xROS .
Zde bylo pěkné sledovat pracovní zapojení Matějových dvou rakeťaček a Tomášova syna a jejich zápal a prožívaní letů, které neovlivnili ani náročné větrné podmínky.
Pokračovala Beta 01 Michala Křížka na ROS s Estes výškoměrem , naměřeno apogeum 230 m. Zapojila se i Káťa Zelenková se svým R2D2 na ROS a dala další dva pěkné lety. Konečně úspěšně nastupuje nová generace!
Vytrvalý Tomáš a jeho nárazům odolná Kinderraketa absolvovali celkem 7 letů , z toho jedem kuriózní s výmetem na rampě a pěkným posledním letem na 20 Ns motor Rapier. Jeho 4 vteřinová doba hoření vynesla model do slušné výšky v porovnáním s 10 Ns motorem.
Ivan Blažek odlétal celkem tři hezké lety s modelem Terezka a zkrácenou verzí Anetky na motory 200 Ns. Velmi zajímavě letěl v poryvech větru utržený padák s hlavicí. Padák se střídavě nafukoval a splaskával vykonávajíce kuriózní amébovitý pohyb.
Vláďa Jiruš letěl druhý sobotní let Růžového Pantera na motor 800 Ns a dal opět další perfektní let , který bohužel silný vítr změnil na delší drama a model přístál po dlouhém letu na padáku na stromě. Rozsáhlá záchranná akce skončila úspěšným návratem záchranného týmu i modelu.
Druhý let mého Šmouly byl opět úspěšný , ale návrat modelu byl dosti adrenalínový když přelétal nad první řadou stromů a mířil přes další louku k lesu. Nakonec přistál ještě před lesem. Silný nárazový vítr po přistání nafukoval padák a vláčel model po hroudách. Trup byl poškrábaný jako po setkání s gryzlym.
Michal Křížek odstartoval svoji velkou Lyru 03 na 620 Ns, 5,8 kg a 240 cm dlouhý model dal hezký let a ušetřil pána od dlouhého chození za modelem.
Matěj Pavlanský a model Táňa (2,4 kg, 140 cm, 300 Ns) na startu. Motor na rampě pekně zabral, ale potom došlo k vyražení víka motoru. Energie otevření motoru vyhodila model do několikametrové výšky a vyražený motor po odrazu od země s mohutnou dýmovou stopou
opět dopadl na zem. Smůla , tento model na Koprníku letěl parádně.
Třetí let Šmouly byl z letového hlediska nejlepší, vyklonění rampy vysunulo apogeum skoro 200 m před rampu s otevřením padáku přesně v apogeu. Dosažená výška a silný vítr však nesli 1,65 kg model na padáku stále dále, až skončil po asi 1 km letu od apogea v lese na vysokém smrku asi 1 metr pod vrcholem bez reálné možnosti na záchranu. Škoda – takto po asi 28-mém letu předčasně ukončil letovou kariéru.
Michal Kraus s modelem Black Brant s reload motorem Cesaroni na AP cca 160 Ns prožíval problémy s neúspěšnými pokusy o zážeh. Nakonec třetí upravený zážeh úspěšně nakopl motor a model dal zajímavý let. Michal rampu dosti vyklonil proti větru aby zabránil ztrátě modelu. Po startu zapracovali i turbulentní poryvy větru a navýšili náklon modelu šikmo proti větru. Skoro všichni diváci hledali model a výmet v předpokládaném apogeu nad rampami, ale nikde nic. Silně vykloněný model nejenom vymetl první a druhý padák daleko před rampou ale také dokázal jako první před rampou i přistát.Model o průměru trupu pouhých 56 mm, měl dvojitý výmet a krasně propracovanou eBay. Prvnímu padáku se urvali všechny šnůry až na jednu a tak vrchlík fungoval jako podivný streamer. Naštěstí druhý padák po svém výmetu vše napravil a model úspěšně přistál.
Velmi vítaným zpestřením akce bylo vybírání a nakupováni laminátových trubek na trupy modelů. Doufám že to byl začátek prodejů , které budou pokračovat i dále.
Vzhledem k silnému větru někteří účastníci raději neletěli se svými modely z důvodu vysoké pravděpodobnosti ztráty modelu. Například třístupňovka Michala Křížka, dvoustupňovka Iva Skály, Bullpup Evžena Malkovského . Já jsem také létal se Šmoulou ve verzi na 4xROS i když jsem měl připravený modul na 5xROS.
Lety v těchto podmínkách byly náročnější, ale zajímavé a poučné. Mnoho setkání s dalšími rakeťáky, debaty , výměny zkušeností a informací vytvářeli tu správnou atmosféru akce.
Na závěr trochu čísel.
V pátek se odlétalo cca 11 letů o celkovém impulzu cca 3560 Ns.
V sobotu se odlétalo cca 29 startů o celkovém impulzu cca 4680 Ns.
Celkem tedy v rámci akce 40 letů o celkovém impulzu cca 8240 Ns.
Akce se zúčastnilo 12 registrovaných účastníků, počet hostů a diváků neznám.
Doufám, že účastníci i diváci odcházeli ze Svojku stejně spokojeni jako já!
Na schledanou na Svojku 2017 a dalších akcích!
Mirek
Tagy: Reportáž
Diskutujte o totmto článku ve fórech (1 odpovědí).
autorský mix .....
www.raketaci.cz/index.php/galerie/category/50-svojek-2016
Mirek