Motorové lože
Motorové lože pro MidPower a HighPower modely
V návaznosti na stručný popis motorového lože od Honzy Plecháče a se souhlasem Vojty Fojtíka (díky Vojto) zveřejňuji zde pro objasnění a inspiraci stručný návod a foto od Vojty.
Posílám ti ten návod na výrobu motorového lože, které já používám pro střední a velké rakety z laminátového trupu.
Motorové lože viz obrázky. Kreslím je buď v CADu nebo SketchUPu a nechávám vyfrézovat.
Výhody tohoto lože jsou díky přesným zámkům a ližin k uchycení křidlék, při minimální pracnosti zaručují naprostou souosost jak motoru, tak křidýlek. K sestavení stačí dva pravoúhlé trojúhelníky. Lože sestavím na sucho, vložím motor, mezi ližiny zasunu jazyk křidýlek z překližky. V tomto stavu je již lože prakticky homogenní a po kontrole úhlu pravítky, kdy již díky zámkům nejsou žádné vůle, tento celek slepím koutově sekundovým lepidlem. Poté vysunu křidýlka ze zámku a takto hotové lože je připraveno pro vlepení do trupu.
Před vlepením, je nutné odmastit trup, kde bude vloženo lože, to dělám acetonem (odstranit separátor) a potom ještě brusným papírem zdrsním sklolaminát tam, kde budou ližiny z důvodu, aby lépe pronikla pryskyřice tj. pětiminutové dvousložkové lepidlo do laminátu trupu.(pevnější spoj)V místě kontaktu ližin s trupem nanesu pětiminuťák a lože zasunu do trupu po poslední přepážku, na tu před zasunutím nanesu lepidlo a zasunu. Na ostatní kruhové přepážky lepidlo nenanáším, celé motorové lože drží na lepeném spoji ližin. Po zaschnutí, díky průhlednému materiálu vyfrézuji drážky pro péra, která jsou na křidýlkách, a do těch vlepím křidýlka. Takto je vlastně motorové lože uzamknuto, přes lepený spoj + jazyky křidýlek drážkou v trupu, které zamezí jakémukoliv posunu motorového lože v trupu. Takto vznikne prakticky homogenní celek tj. pevnostně motorové lože, trup, křidýlka včetně naprosté přesnosti kolem všech os, což je u střeních a velkých raket dost důležité.
Jak Vojta píše - v dnešní době přístup k CNC frézce má skoro každý modelář a kreslící programy jsou dnes prakticky dostupné ten Sketch UP je volně ke stažení....
Obrázky:
Diskutujte o totmto článku ve fórech (19 odpovědí).
Síla stěny 3 - 4 mm.
jsem si udělal rychlý návrh v OpenRocket podle tvých údajů. Hlavice, trup, stabilizátory. Spočítalo mi to hmotnost 1,8 kg. Bez přepážek, bez šňůr, bez padáku, poutacích oček, bez laku a lepidla a samozřejmě bez motoru.
Proč ta laminace? Kvalitní papírový trup to vydrží a tou laminací zvedneš hodně hmotnost. Tloušťka stabilizátoru 10 mm mi přijde taky docela hodně. Je to odpor vzduchu a hmotnost navíc.
Michal
Info o plánované raketě: průměr 11cm / výška 180cm i s hlavicí (můžu zkrátit) / trup navinutý z ''klasické hnědé pásky'' na malé rakety a olaminováno - stěnu plánuji cca 1,5mm (ještě není hotovo) / hlavice z polystyrenu + olaminováno sk. tkaninou / 3 stabilizátory o délce (každý) 17cm - střed z 2mm překližky - spojeno přes mot. lože + potaženo z každé strany 4mm balsou - takže celý stabilizátor má 10mm na šířku s 2mm překližkovým středem.
Co se týče hmotnosti je to pouze můj předběžný odhad a orientuji jsem se podle Mirkova doporučení 580g na 1x ROS.
Ondra
Ono je to celé trochu složitější.
U mojich větších a delších verzí na 4-5x ROS , při fý 104 mm (trup), jsem zjistil už 4xROS ,délka trupu 190 cm, váha 2000 g - jso už letové charakteristiky jiné. Je tu měrný výkon cca 500 gr/1XROS a model měl větší rychlost a větší setvačnost - takže standardní zpoždění ROS už nestačí a je nutné ho prodloužit o cca 1,5 - 2 sec. U modelu 5xROS , fí 104 mm, délka cca 206 cm ,váha 2 200 gr, měrný výkon je 440 gr./ROS !!, je také nutné podobné prodloužení zpoždění.
Tyto úvahy platí pro modely s podobným průměrem(průřezem) , měrným výkonem ROS a podobnými startovacími hmotnostmi. Předpokládá se běžné vypracování modelu a aerodynamika.
Mirek
Michalovy obavy jsou zřejmě opodstatněné.
Můj Tlouštík 3xROS , mám dvě verze , kratší cca 127 cm, fí 104 mm , startovací hmotnost cca 1580 gr., a prodloužená verze o 20 cm , délka 147 cm, startovací hmotnost cca 1700 gr.
Já mám u modelu stabilizátory z topolové lehké překližky hr. 4 mm, průchozí skrz trup a oboustranně lepené E 1200. Hlavice - odlévaná z Polyuretanu. Trup - z trubky fí 100/104 mm., stěna 2 mm.
Tyto verze letí stabilně i větru a relativně svižně, mají dobrou setrvačnost.
Opozorňuji , že jde o startovací hmotnost - tedy model s 3XROS (420 gr) na rampě, ne model bez motorů!!
Výmet je u kratší verze v apogeu, nebo těsně před ním , u delší v apogeu nebo těsně za ním.
Ty máš průměr trupu 110 mm, délku 1800 mm , takže mášpodezřele nízkou hmotnost modelu.
Po překročení 600 gr na 1xROS je model už hodně pomalý - vliv na stabilitu (jak píše Michal) a musíš upravit dobu zpoždění!!
Nutný též současný a kvalitní zážeh el. palníky (viď . úprava el. palníků) v sériovém zapojení !!!!!
Mirek
trošku se výce rozepiš o parametrech, délka, průměr, olaminovaný papír, jaký, tl. stěny, rozpětí stab.
Ivo
myslím, že při uvedených rozměrech a materiálech se nedostaneš pod 2 kg a tři ROS budou proklatě málo. Dosažená výška 150 m taky není moc, start bude pomalý a stabilita tedy nevalná.
Michal
Mirku, díky za info.
Celkovou hmotnost plánuji na cca 1,5kg, ale je to jen předběžný odhad a když je to s výmetem tak jak píšeš, tak dovážím na těch 1,7 kg (s výmetem moc laborovat nechci)
Místní prográmek na výpočet parametrů letu s ROSkou mi dává hodnoty: Max dostup cca 150m / 5,7 s , takže výmet zhruba sedí.
škoda , že jsi nenapsal váhu modelu. Na tři ROS-ky by to mělo být startovní hmotnost do 1,7-1,75 kg.
Tedy na jednu ROS cca 580 gr. - pokuď nechceš skracovat výmet!
Překližka na středící prstenec i tlačnou desku plně postačuje. Tvrdší překližka je lepší ( buk a podobně).
Tloušťka cca 5.5- 6 mm. Tlačnou desku přilep z obou stran Epoxidem, koutovým spojem ...
Můj Tlouštík na 3xROS nalétal za necelého 1,5 roku asi 15 startů (prstence z překližky 6,2 mm.
hezké lety přeje Mirek
chtěl bych se zeptat zkušenějších modelářů co mají zkušenosti s motory ROS-40-5, jak řeší motorové lože.
Momentálně stavím svou 1. větší raketu na 3x ROS (110mm/1800mm) - samotné lože bude ze smotané plechovky od piva + prstence a střed stabilizátorů z překližky (trup - olaminovaný papír)
U ROS-40 se obecně uvádí maximální teplota pláště od 150° do 300°C (jak kde, sám jsem neměřil) a mám strach, že by to překližka s epoxidem nemusela vydržet.
Mám alespoň '' tažné '' čelo lože udělat z plechu nebo použít jiný materiál ?
PS: Naprosto bezkonkurenční web o raketách, moc líbí.
Štatlař Ondra
je zde další problém a to je organizovanost a informovanost.
V ČR prakticky neexistuje žádný raketomodelářský klub modelářů stavějících větší modely raket( 40 Ns a více) , který
by měl vlastní klubové prostory, dílnu s nějakým zařízením pro jeho sdílení. V podstatě o sobě ani pořádně nevíme, kromě toho jsme dosti sólisti s dosti problémovou časovou synchronizací. Informací je dosti málo a jsou nedostatečně sdílené.
Jedním z pokusů je i tento web. Proto díky všem kteří zapojují do debat a nebo nějak přispívají informacemi z naší oblasti.
Mirek
Nerad bych , aby toto bylo chápáno,že správný modelář má doma CNC frézku.Já ji taky nemám,ale funguje to tak, že si navrhnu tj.nakreslím požadované komponenty v kreslícím programu , ty pak zašlu firmě,jednotlivci atd.který CNC frézu vlastní a ten mě je dle mého výkresu vyřeže buď s dodaným materiálem ode mne či dle mých požadavků dodá on za úplatu.
pár užitečných odkazů
Kreslící program - v sekci modeláři návody inspirace atd.
www.mikac.cz/3D-free-cad-sketchup-frame.html
Něco o CNC frézkách
www.c-n-c.cz/
Jedna s firem,která vám vaše dílka vyřeže
www.jkmodels.cz/index.php?option=com_con...ticle&id=14&Itemid=6
Ale i mezi modeláři je hodně ochotných,kteří si postavili frézku a jsou schopni vám dle vašich požadavků vaše dílka říznout
Vojta
Ps.ještě přikládám tu druhou fotku lože pro malý motorek
nevzdávej se nadějě, než půjdeš do důchodu tak se už možná vybavíš.
Přikládám od Vojty F. ještě jednoduché lože stejného typu pro menší raketu na motor Honzy Plecháče 150 Ns.
Trup je papírová trubka 75mm olaminovaná. Stabilizátory opět překližka polepená balzou.
Zde jen dva vodící s středící kroužky a tlačný kroužek.
škoda ze se zde nedají přidat dva obrázky ..
Mirek
Moje CNC fréza je lupenková pilka.
Holt ještě nejsme pořádní modeláři.
Mirek