Hlavice a jejich výroba
Hlavice
a jejich výroba
V našich obchodech se hlavice koupit nedají. Nákup ze zahraničí je pro našince dosti drahý a tak přichází ke slovu výroba „samo-domo".
Hlavice je možné vyrobit téměř z „čehokoliv". Různé materiály a postupy poskytují hlavice s velmi odlišnými vlastnostmi a "použitelností". Tento divoký výběr materiálů je „vhodný" spíše jako improvizace , než se dostaneme k lepším materiálům a technologiím , nebo stoupnou naše požadavky na hlavici.
Na začátku je dobré se zamyslit nad předpokládanými požadavky na hlavici, vybrat si z vhodných a dostupných materiálů a na závěr zvolit zvládnutou a dostupnou technologii výroby. To je teorie a život do ní přináší kompromisy. Snažme se , aby to nebylo na úkor naší bezpečnosti a ani okolí. Toto je pouze můj osobní pohled. Podrobněji na vynikajícím webu Mika: http://raketove.modely.sweb.cz/zhotoveni_hlavice.htm
1:)Výroba hlavic z běžnějších materiálů:
A.) Ze dřeva
Technologie: rotační obrábění .
Balza - nejlépe opracovatelný materiál. Dostupný v modelářských prodejnách (hranoly 30x30 a 40x40 mm, větší hranoly u specializovaných dodavatelů , např. firma HVP hranoly do 100x100 až 150x150 mm. Hranol je vhodné ořezat do osmiúhelníku , čím získáme tvar co nejbližší kruhu. V případě opracovávání tvrdé balzy ( vyšší hustota) můžeme použít i rašpli , jinak stačí používat smirkový papír či plátno od zrnitosti 40 na hrubování po 280-300. Pro menší průměry hlavic stačí použít el. ruční vrtačku s hranolem našroubovaným na trn ze šroubu do dřeva vhodného průměru (od cca 5 mm do cca 12 mm). Pro větší průměry (od cca 50-60 mm) doporučuji použít el. vrtačku ve stojanu na vrtačku s rozšířením o středící hrot – jakýsi mini-soustruh na dřevo. Pro průměry nad cca 80 mm doporučuji soustružení na soustruhu na dřevo , či soustruhu na kov. Balzové hlavice jsou jednoduše vyrobitelné , vynikají malou hmotností a jejich menší mechanickou odolnost je možné vylepšit např. nátěrem dvousložkovým epoxidovým lakem Epolex. U větších průměrů hlavic bude nutné doplnění hlavice o závaží pro dovyvážení modelu. Osobně používám kusy závitových tyčí vhodného průměru od M8 do M12 , našroubované do souosých axiálních děr v hlavici ( průměr díry o cca 2 mm menší než tyč) a zajištěné trochou lepidla.
Měkké dřeviny (lípa, topol,borovice) - Dostupné ve formě tyčí i hranolů – násady na smeták ,lopatu , stavební hranoly a podobně ...). Větší řezný odpor znamená pro použití pouze el. vrtačky omezení vhodného průměru , dle výkonu a stavu vrtačky a jejího uchycení. Na soustruhu na dřevo či na kov bez problémů. Na soustruhu na kov je možné použít i řezné nože na kov a využít strojní posuv. U soustruhu na dřevo jsou dobré nože k nezaplacení. Otočná podpěra u soustruhu na dřevo se dá výhodně používat na soustružení kuželových hlavic. Hlavice jsou těžší , je možné je vylehčovat odvrtáním vnitřku hlavice pomocí spirálových vrtáků. U průměrů nad 25 mm použít hrncové vykružovací vrtáky na prodlužovacím nástavci z ocelové silnostěnné trubky. Na zaslepení dutiny a montáž kotvení pro návratové zařízení používám kolečko z překližky vhodné tloušťky , zalepené E1200.
Tvrdé dřeviny (buk, dub) - podobně jako u měkkých dřevin , jen vyšší řezný odpor a hmotnost a nutnost většího vylehčení. Vysoká mechanická odolnost hlavice. Setkal jsem se s nimi spíše výjimečně.
B.) Kašírované
Z papírové hnědé lepící pásky. Zatím jsem dělal jen malé hlavice. Jsou pevné a lehké. Dle mne vhodné jen pro malé až střední hlavice.
C.) Odlévané z polyuretanu
Tyto hlavice jen používám!! Mám hlavice na trupy o průměru 50 mm, 58 mm, 80 mm , 100 mm. Hlavice jsou odlévané do kvalitní negativní formy , takže mají perfektní povrch , jsou lehké a poměrně pevné , dutinu je možné vyplnit PU montážní pěnou. Napomůže to i k vyvážení modelu a hlavně ke zpevnění hlavice. Vhledem k nákladům na formu , vyšším cenám materiálu na formu a polyuretanu , je technologie vhodná pro opakovanou výrobu. Jde o opravdu profesionální verzi hlavice. Za předpokladu , že modely nebudou létat nadzvukovou rychlosti – otázka mechanické a tepelné odolnosti.
D.) Z pěnových plastických hmot
Pěnový polystyrén , polyetylén, polypropylén. Z desek pěny vyřežeme kruhové desky s postupně se zmenšujícím průměrem – od max. průměru až ke hrotu hlavice. Desky z pěny prokládáme kroužky z překližky , na zpevnění i vyztužení při opracovávání. Desky pěny a překližky navlékneme na trn a mezi sebou slepíme lepidlem. Po opracování do tvaru hlavici vytmelíme a olaminujeme . Zatím mám jen dva kusy materiálu na trnu a čekám až bude čas ...
E.) Laminované hlavice
Možné laminování do pozitivní i negativní formy. Hlavice z negativní formy mají perfektní povrch – dle formy. Jsou dělené na poloviny a obě polovičky jsou lepené přes dělící rovinu do celku. Zatím jsem je nedělal!
F.) Kombinace materiálů
Hlavice z tvrdého dřeva , nebo třeba kašírovaná a příruba hlavice z PVC trubky , mnoho jiných možností – dle fantazie výrobce ......
G.) Další alternativní postupy
Soustružení z jiných materálů – tyčovina polyetylén ,silon , termosety – bakelit , odlévání či soustružení z Epoxidu s různými plnivy a podobně ....
2:) Tvary hlavic
Nejčastějšími tvary je ogivál a kužel. Aerodynamicky je nejvýhodnější ogivál se stíhlostí (poměr délky a průměru) od 1,5 – do 3,5 D . Kuželový tvar je efektivní až při vysoce nadzvukových rychlostech – což nám zatím moc nehrozí. Hlavice nemá mít ostrý hrot ,ale zaoblení – ostrý hrot vyvolává turbulentní proudění.
Materiál představuje jen pár stručných informací pro vyvolání další diskuze ...
Obrazová příloha:
Diskutujte o totmto článku ve fórech (17 odpovědí).
Hlavici jsem 3x stříkal stříkacím polyesterovým tmelem první broušení 150-kou cca necelá hodina,další nástřik a broušení 320-kou to už jde velice rychle je to otázka tak 10-15 minut. Nakonec jsem to stříkl ještě jednou protože se mě to nezdálo a opět broušení 320-kou. Nakonec stříkání akrylovým plničem a přebrousil jsem to do dokonalosti 500-kou ,cca 25 minut z toho většinou jsem na to čuměl a hledal nedostatky. Plnič rychle schne tak jsem to naráz dokola stříkal asi 2x až 3x.
Spodní uchyt jsem dělal z překližky prum.150mm ,do středu jsem dal delší šroub s okem a na konec tj do hlavice překlížkový kolečko cca 100 mm . V kolečku 1500mm jsem udělal 4 otvory nasadil na hlavici a vystříkal montážní pěnou /lehce/ Pěna expanduje a to vnitřní kolečko zabrání, že byseto vytáhlo ven tj. držák /šroub s okem/ na padák .
aby si mohl opravdu každý vybrat přidávám ještě jeden. Výroba hlavice velkých rozměrů z tenčích vrstev pěnového
plastu, prokládaného překližkovými kroužky. Límec hlavice je udělán z trubkové spojky a přilepen ke překližkovému
kroužku na spodku hlavice. Postup je možné modifikovat a použít zněj tu část která nám vyhovuje...
www.rocketrytoday.com/nosecone.html
Mirek
Výhoda tvrdšího \pps je v tom ,že se dobře opracovává a ty kuličky nemají tendenci se vylupovat.
Laminování hlavice je ale opruz !!! Öproti Karlovi Jeřábkovi jenž PPS nakonec z hlavice vykutal /mám pocit píše otom v RC Revue/ jsem jej tam nechal.
Kromě jiného oceňuji dva nápady:
- lepení Styroduru montážní PUR-pěnou
- využití pevné fenolické trubky jako upínací základny pro opracovávání hlavice.
ti co nemají soustruh s velkým upínacím průměrem, nebo mají jen silnější vrtačku mohou použít vyjímatelnou
vložku do fenolické trubky s uchycením na upínací trn (závitová tyč + podložky s maticemi ..) ve smyslu :
www.raketaci.cz/index.php/knihovna-jen-s...ba/60-jak-na-hlavice
postupu Karla Jeřábka ...
Mirek
Po niekoľkých konzultáciách som sa rozhodol vyrobiť hlavicu s extrudovaného polystyrénu , ktorý sa dá zakúpiť v stavebninách pod obchodím názvom styrodur. Je to druh extrudovaného polystyrénu určeného na zatepľovanie fasád s únosností na tlak 300 kg/m2.
Postup som zvolil nasledovný : Po narezaní styroduru na kocky , kvádre. som mechanickou cestou odstránil tvrdú škrupinu na povrchu , zo vzorom kosoštvorcov. Po tejto úprave malo nastať postupné zlepenie kvádrov styroduru na potrebnú dĺžku, a následné vlepenie laminačnou živicou do fenolickej rúry . Ale toď otázka bola čím zlepiť ten styrodur. Epoxy sa nehodí spoje sú tvrdé zle sa to brúsi ,vznikajú jamy a výstupky , disperzné to samé a dlho to schne moc dlho páč sa lepí nesavé - nesavé, ďalšou vcelku dobrou variantov bolo možno použiť lepidlo Purex , ale tam som nebol spokojný s dostatočnou pevnosťou lepeného spoja , síce spoj sa pomaličky blížil štruktúre styroduru ,ale spoje boly taktiež málinko tvrdšie. Potom som si spomenul na nízkoroztažnú montážnu pur penu a eihle spoje veľmi pevné a štruktúra a tvrdosť spoju takmer optimálne.
Postup lepenia - rozprašovačom na vodu som vždy zľahka fukol na obe lepené strany spoju trochu vodnej spršky , ale ozaj iba zľahka, potom som naniesol pur zo spreju na obe strany , rozotrel stierkou , spojil a šupol pod lis a zlahka stisol. Tento proces sa opakoval až po zlepenie posledného dielu. S pur treba pracovať rýchle pení to jak pes. Medzi lepenými vrstvami som počkal vždy až predchádzajúca vrstva stuhne a potom sa pokračovalo ďalej.
Týmto postupom dostaneme blok ktorý sa celkom dobre obrába brúsením a to v sústruhu. Vŕtačka s brúsnym kotúčom na šmirgeľ, atd. Najskôr som na bloku obrúsil osadenie ktoré pasovalo s vôľou cca 0,2 mm do fenolyckej rúry. Následne boly tieto dve súčiastky zlepené to est fenolická rúra a styrodurový blok. Potom nasledovalo samotné brúsenie tvaru hlavice. následné laminovanie tmelenie atd.
zase narážíme na stejné problémy.
95% všech běžných problémů je podrobně a polopatisticky popsáno v nyní již bežne stažitelné příručce "Raketové modely" ze Svazarmovské edice MODELY. Linky jsou v článku o informacích v raketovém modelářství.
Je potřebné aby si zájemci o rakety tuto příručku stáhli, přečetli a rázem bude zlomek problémů a ty co budou budeme schopni lépe popsat a charakterizovat. Stale nepoužíváme jeden blízký slovník a terminologii, chybí specifikace otázky - problému, jeho okolností.
Tak i zde: O jak velkou hlavici, model jde, jaký asi bude motor? Jaké mám zkušenosti a vybavení, také možnosti (špinává práce - prach, výpary? Dobře položená otázka je polovička úspěchu - hodně napomůže prí řešení !
Na tu hlavici se dá použít mnoho věcí z domácnosti - modelář se musí umět dívat na okolí, jako na potenciální zdroj materiálu a surovin. Stačí třeba větší korkové špunty, plastové pěny (ve výplních balení - polyetyléhové pěna), s trochou snahy i kousek násady z koštěte , lopaty a podobně a opižlat to i bez vrtačky (i když dnes je snad běžně dostupná - i s tou za 350.- Kč se dá hodně udělat).
Problém je že pokuď si zájemci prakticky neosvojí co nejvíce různých a jednoduchých základních technologií a postupů
o to hůře potom můžou nacházet náhradní řešení !!!
Dělat, zkoušet a vymýšlet, ale na základě zkušeností a znalostí!!
Díky Jojovi za příspevěk Mirek
keď , ako píšeš, s raketami len začínaš, možno, ti ako hlavica postačí halvica vyrobená z papiera. Urob si z papiera kruhovú výseč a stoč do kónického tvaru. Neskor, keď sa budeš chcieť raketám venovať viac, budeš si vyrábať halvice ogiválne, parabolické ....
Druhá možnosť je dobre sa poobzerať okolo seba, ako kopyto ( alebo aj samotnú hlavicu) možeš použiť rôzne veci( vrchnáky z tuby od kozmetiky a iných výrobkov .....) dokonca na tubus z alobalu ti asi bude presne pasovať žltý plast z kindervajíčka.
To all,
množia sa nám tu dotazy od potencionálnych rakeťákov ako začať..., ako vyrobiť..., čo kúpiť....
Nájde sa niekto, kto pre nich napíše článok - návod, ako zostrojiť jednoduchú raketu, s použitím najjednoduchších výrobných postupov a s minimálnym náradím ( nožnice, kružítko, ceruza, nôž, pravítko) ???? ))
Jojo
Jo v papírnictví hlavice na malé průměry se dá vyrobit i z polystyrénu. Bacha nesmí to byt ten s velkými kuličkami ale extrudovaný mají jemnější strukturu a jsou tvrdší jsou sním obaleny většinou nějaké domací elektrospotřebiče.
Ok díky, ale problém vidím v trnu, nevím kde si ho nechat udělat . A ta papírová hnědá páska se dá sehnat v papírnictví?
výroba kašírovaných hlavic:
raketove.modely.sweb.cz/zhotoveni_hlavice.htm
kratší verzi máš v té příručce co jsem ti doporučil ke studiu.
Mirek
Teď k hlavici. Tam vidim ještě větší problém. Možná, že na tu malou raketu udělám hlavici z hranolu balsy, ale jinak nevim. Četl jsem taky, že se dá hlavice udělat podobně jako trup tou páskou, ale na co bych měl tu pásku namotat? Případně je nějaký jiný rychlý tip? S dřevem je to asi taky blbý, nejsem tesař .