fbpx

Pojizerská Model Air Show

Napsal Miroslav Topinka dne . V kategorii Reportáže z akcí

top 20150825

Letošní ročník Pojizerské Model Air Show  se  povedla zcela mimořádně. 


Perfektní a ideální počasí a letové podmínky  přilákali  velký počet  návštevníků a diváků,  podobně  enormně velký byl i počet  pilotů modelů  a z našeho pohledu i neobvykle vysoký počet  rakeťáků na akci.  Celkem  šest  rakeťáků  létalo  s raketami, další  zrealizoval  perfektní pyro efekty a tak i s nelétajícimi  rakeťaky  nás bylo cca 13 !  Probíhali  tak  setkání, debaty i vzájemná výpomoc  všeho druhu  a to vše  společně  se zajímavou kulisou  velké letecké akce, množstvím zajímavých modelů a lidí  poskytlo neopakovatelnou atmosféru  perfektní akce!


Měli jsme  vyhrazený  vhodně  umístněný a dostatečně velký prostor i pro lety  velkých modelů  typu Růžového Pantera  na 800 Ns AP motor.    
Na akci jsme odlétali cca 28-30 startů  s cca 11  létajícími   modely,  pár dalších bylo  jako upoutávky a statické exponáty pro návštěvníky. Co se týče  kuriozních  a pozoruhodných událostí  byly  také,  asi tři. 


V jednom případě  krásný let skončil bez výmetu padáku,  důvodem byl  nezapojený el. palník výmetu – inspirativní  ukážka  jak  lehce  může vzniknout chyba  s nepříjemnýmí důsledky , razantní  dopad  dopad  a zarytí modelu  do země.


V druhém případě došlo  k bouchnutí ROS  při zážehu. Dosti mne překvapilo, že bouchla  tzv. „lepší“ ROS se zapertlovanou tryskou.   Zažeh byl el. palníkem  a trval neobvykle dlouho( IMG 1046-1049).
ROS-ka potom bouchla a energie  po vyražení trysky !!  vyhodila model mimo rampu, kde v telese ROS dohořela zpožďovací slož a proběhl  výmet  v nepoškozeném modelu – opravdu bytelné provedení motorového lože.  Vyraženou trysku ROS  jsem  potom  vydloubali   ze země pod rampou,  nezažehnuté  zrno paliva leželo klasicky  v  trávě  vedle.  Doma jsem při obhlídce trysky zjistil, že byla vrtaná na 4,5 mm – což  „mohlo“ být  důvodem bouchnutí.


Třetím případem bylo  zdánlivě „banální“  prošlehnutí  SB  motoru  ze světlicové nábojnice, pár metrů nad rampou ve velké rychlosti. Průšleh a následující výmet  otevřel padák  modelu ve velké rychlosti  a vzniklá velká nárazová síla se přenesla poutací šnůrou  až na okraj horní trupové   části modelu  a naprosto dokonale a čistě  tuto trubku  podélně rozřízlo – opravdo ukážkový  „zipper“ ! Průšleh IMG 1159, 1160 ,  na obr. IMG 1162, 1163   je vidět  zbytek modelu přistává na padáku a rozříznutá část trupu je již vidět na zemi.  Detailní pohled  na  tento zipper  je na IMG 1174, 1175.


Všechny  ostatní starty a lety  probíhali  naprosto ukážkově  k maximální spokojenosti diváků a pochopitelně i  nás.


Pandy  předvedl  dva starty  Růžového Pantera  na  800 Ns  AP motor (54 mm casing RouseTech).  Osvědčený model i motor  poskytl  působivý  pohled  a také výrazný  plamen a silný  zvuk  motoru  na  všechny   zapůsobili. První  let dosáhl  výšku  cca 605 m. V obou letech  model ukázal  plně funkční  dual-deployment   s použitím dvojice  stejně velkých padáků. Opravdu hezké

.
Petr Adam  létal  svojí  V2   a  Žlutočernou výškovkou  na 1xROS.

  
Petr Vysložil   spolu  s nejmladším rakeťákem  (synovcem) Martinem   létali  s modely :
Polomaketa  ASP  na 160 Ns  SX81 motor,  dlouhý štíhlý model s mnohokrát ověřeným motorem letěl s krásnou kouřovou stopou, dále   showmodel  MK1  o průměru 75 mm (laminát) na 1xROS  a malý  model  Alpha – testovací model , pro  letové zkoušky  nových   2,5 Ns  motorků. S minimotorkem  o hmotnosti cca 10 gr.  létal   model Alpha  o hmotnosto cca  20 gr. bez motoru,   do výšky   kolem 130 metrů! Motorky fungovali naprosto spolehlivě.  Oba odlétali  kolem 10-11 startů!!


Michal  Křížek  přijel  s více modely,  cca tři  z nich - velká Lyra 03  a  dva menší pro  cca 150 Ns   motory, jako  statické ukážky modelů.  Na létaní  připravil  známé modely  jako Semtex, China Rock  a Beta. Spolehlivé modely   odvedli svou  práci. Plechovkový Semtex  létal velmi hezky,   China Rock  díky hodně živému palivu  dal  divoký start, který  jsem  prostě nestihl.

Já jsem si připravil  na lety  Tlouštíka  na 3xROX, průměr 104 mm – pro ověření letových podmínek, pro další lety jsem  použil  nezmara  Šmoulu na 4xROS, 1500 m.  Model zde audělal  další  4 lety a dosáhl tak od své premiéry  vloni v listopadu v Sazené ( 10 měsíců) celkem  23 letů a spotřeboval  při nich  celkem 92 ks ROS. Všechny lety  naprosto OK! Díky Šmoulo. 

Letecká  část akce byla  hodně pestrá, létali  elektrolety, benziňáky , RC parašutisté, vrtulníky  i  výkonné jety a modelářské aerovleky.
Široká  paleta modelů   od postarších dvouplošníků nspř. Avia BA 123, přes letadla WWII  - P 51 Mustang, Focke Wulf 190, Curtiss Tomahawk, legendární kluzáky   jako LF 107 Luňák, či Blaník, dále např. Piper L4,  Pilatus Porter, Zlín Special,  až po proudové  „Jety“    Mig 29,   Saab 29 Tunnan, L39  Albatros  a další.


Průlety  modelu Focke Wulf  190   byli    oživovány  doplňkovými  pyroefekty ,  imitace bombardování    pomocí ůohniváků“ ,   imitace   přehradní protiletadlové palby  pomocí  výmetnic se šrapnely  a barevnými dýmovnicemi pod  Karlovou taktovkou.  Velmi působivé.

Hezké  letové vlastnosti předvedl  Švédský  SAAB  29 Tunnan – tuňáková vizuální neohrabanost   je jen zdánlivá.  Mocný  dojem   zanechal  další Jet – Mig 29 , v měřítku 1:6, startovní hmotnost 19,6 kg ,  celkový tah  obou motorů  25 Kp ,  rychlost  až 300 km/hod.
Velký a rychlý  model byl vizuálně velmi působivý , letová realita a  zvuk motorů  fantastické.
Bylo toho ještě mnohem více, papír nestačí a tak  nejlépe  bude stáhnout si fotografie  z akce  a pokoukat se …

Díky organizátorům  i všem  létajícím aktérům  za skvělé prostředí a zážitky.


V příloze  je pár náhledů   pro informaci.

 
Link na stažení   fotek   z akce:
http://ulozto.cz/xktEjuzx/2015-08-22-koprairshw-zip
 
Heslo: KopRak

 
Tolik stručně k akci       
 Mirek

Tagy: Reportáž

Vytisknout


Diskutujte o totmto článku ve fórech (4 odpovědí).

Avatar uživatele Pandy
Pandy odpověděl/a na téma: #4588 4 roků 9 měsíců zpět
Já bych určitě jel ,ale bohužel jsem nestačil opravit růžovou raketu. Původně jsem i chtěl jet předpověď počasí je víc jak do dobrá , skoro bych opravu i stihl ,ale v dobré víře jsem po náročném stříkání povrchového tmelu jsem totálně rozdělal stříkací vzduchovou pistoli K3 s tím že ji důkladně vyčistím a od středy už vím proč to byl výprodej za 250Kč . Pistoli se už nepodařilo seštelovat a utěsnit . Je to hold levný čínský výrobek a přes celodení snahu nástřik pořád pulzoval a tvořil nejednotnou plochu. Nová pistole o něco dražší ale provedením i cenou o něco lepší šunt přišla až dnes. Takže určitě nejedu.
PAT odpověděl/a na téma: #4586 4 roků 9 měsíců zpět
ahoj raketaci, nechysta se nekdo na Pojizerskou Model Air Show ????? Je to modelarska akce na Koprniku viz predchozi fotky z lonskeho rocniku, Je to hlavne akce leteckych modelaru, ale jako kazdy rok tam radi privitaji raketove modelare pro zpestreni a podporu jejich akce. Pokud mate cas a chut prijedte si v sobotu zalitat s raketkama a podporit letecke modelare, pripadne privezte raketky pro statickou ukazku v depu pro divaky.

Kdyby nekdo jel dejte mi prosim vedet Petr 603 410 tri sest osm.
Avatar uživatele Michal K
Michal K odpověděl/a na téma: #4135 5 roků 8 měsíců zpět
Ahoj,

poněkud opožděně, ale přece. Fotky z Koprníku.

ulozto.cz/xD3vT4Zu/150822-rc-koprnik-zip

heslo: c11

Mějte se, M
Avatar uživatele Mirek
Mirek odpověděl/a na téma: #4113 5 roků 9 měsíců zpět
Zde pár náhledových foto ....


Mirek