Jak na hlavice
Broušení kulatých dílů a hlavic na rakety.
Při stavbě modelů, zvláště těch větších, se dostáváme do problémů, jak zhotovit formu krytu motoru letadla nebo hlavici větší rakety. Každý nemá soustruh na dřevo a tak si může pomoci jako já. Vystačíme s vrtačkou upevněnou v držáku na stole, která má malé otáčky asi tak 600 a s úhlovou frikční bruskou, která má kotouč ze skládaných hrubších smirkových papírů. Potřeboval jsem žebra o průměru 210 mm a tak jsem je vyřezal z překližky a balzy, uprostřed vyvrtal otvory průměr 8 mm.
Všechny navlékl na kousek závitové tyče M8 a stáhl k sobě maticemi. Přečnívající konec asi 40 mm jsem upevnil do sklíčidla vrtačky. / obr. 1/
Pak už stačí pustit vrtačku na malé otáčky a bruskou přejíždět po povrchu, až máme požadovaný rozměr nebo tvar. / obr. 2/.
Při výrobě hlavic pro rakety s větším průměrem než 100 mm jsem postupoval obdobně. Poslepoval jsem balzový špalek a prkénka tak, abych z něj vytvořil patřičný průměr. /obr.3/ a seřízl hrany, které by se musely stejně obrušovat. Do sklíčidla vrtačky jsem upevnil vrut o průměru 10 mm /bez hlavy/, který vyčníval 70 mm. Do špalku jsem vyvrtal uprostřed díru průměr 6 mm a špalek natočil na vrut až ke sklíčidlu. Pak už stačilo pustit vrtačku na malé otáčky, přiložit brusku a vytvářet tvar, jaký jsem potřeboval. / obr. 4 a 5/Broušení má tu výhodu, že i rozdílné tvrdosti dřeva na každé polovině nevadí, je stále kulatý povrch, což u zpracování dlátem, nebo smirkem nedokážete. Naopak nevýhodou je značné množství prachu, ale výsledek stojí přeci za to.
K soustružení dřeva jsou potřebné velké otáčky 4 až 5 tisíc a tyto stroje mají specializované firmy. Obyčejný soustruh má však kdekdo, ale jen s malými otáčkami. Pro ty, je tento postup vodítkem jak na to. Dají se takto brousit i gumové předměty!.
Diskutujte o totmto článku ve fórech (4 odpovědí).
Použitá vrtačka by měla být slušnějšího provedení s převodovým ozubením z kovu a ne z plastu.
Hřídel uložená na kuličkových ložiscích a ne kluzná ložiska!! Karel tam má naši poctivou Narexku.
Nebo se vaše levnější vrtačka dosti rychle vyviklá.
Při práci působí nějaký proměnný ohybový moment a také ne zcela vyvážené rotující hmoty, hlavně
na začátku kdy máme polotovar nahrubo ořezaný ze čtyzhranného profilu na osmihranný.
Mirek
Přesně tento postup používám, ale ten supergeniální nápad s ůhlovou bruskou stojí fakt za to!!
Základní problém je dostatěčný úběr materiálu, ktery Karel takhle krásně vyřešil.
Já používal na úběr hrubé rašple na dřevo, hrubý smirek případne brusný kotouč z kotoučové
brusky , ale pouze přiložením k opracovávanému materiálu.
Holt desítky let modelářské činnosti a státní reprezentace dělají svoje...
Jediným velkým problémem jak to spustit v mém jediném malém obývacím, spacím, pracovním a dílenském
minipokojíčku
Mirek
Já to říkám pořád! Zlatý český ručičky.
Děkuji za tip.